Bajkoterapia

Bajkoterapia jest wspaniałym sposobem, aby wspierać dzieci, które samodzielnie nie potrafią poradzić sobie z różnymi problemami. np emocjonalnymi, ale jest to także świetny sposób, by się zrelaksować czy  po prostu wyciszyć.

Bajkoterapia ma za zadanie wesprzeć dzieci i pomóc im się uporać z trudnymi uczuciami, towarzyszącymi ich rozwojowi osobistemu. Dzieci niejednokrotnie samodzielnie nie potrafią poradzić sobie z uczuciami takimi jak strach, smutek, złość, zazdrość i wieloma innymi. Dlatego też wychodząc na przeciw tym potrzebom, wspaniałym i prostym sposobem pomagającym w poznaniu własnych emocji może być właśnie bajka.

Bajkoterapia pełni funkcję:

-terapeutyczną

-psychoedukacyjną

-relaksacyjną

Bajkoterapia dotyka obszarów takich jak:

- tolerancja

- lęk/strach

- zazdrość

- odwaga

- rywalizacja

- agresja

- i wiele, wiele innych

Czego uczy Bajkoterapia:

- umiejętności twórczego myślenia

- łamania schematów i stereotypów

- budowania poczucia własnej wartości

- rozwiązywania problemów

- akceptacji swoich mocnych i słabych stron

- jak nieograniczoną mamy wyobraźnię

- jak zrozumieć siebie i otaczający nas świat

- radzenia sobie z emocjami

- uwrażliwienia na przeżycia estetyczne

- niemożliwe staje się możliwe...

Witamy Rodziców i nasze kochane przedszkolaki w drugim semestrze bajko-terapeutycznej przygody;-)

W nowym półroczu zajęciami z bajkoterapii, zostaną objęte wybrane dzieci z następujących grup: ,,Żabki'', ,,Misie'', ,,Kotki'' oraz ,,Rybki''.

Zajęcia będą się odbywać we wtorki o godzinie 13.00, wg następujących harmonogramów dla grup ,,Żabki'', ,,Misie'' oraz ,,Kotki'':

20.02.18- ,,Wojtuś i jego przyjaciel szczurek''- jak pomóc dziecku po stracie kogoś bliskiego;

06.03.18- ,,Jeżyk Cyprian i głosy nocy''-jak się wyciszyć po długim dniu pełnym wrażeń

20.03.18-,,Złe sny Karolinki'' -jak ujarzmić nocne koszmary

03.04.18-,,Karolek ma braciszka''-jak dobrze przyjąć rodzeństwo

17.04.18-,,Benio u dentysty''-jak przezwyciężyć strach przed wizytą u stomatologa

15.05.18-,,Nowe buty Zosi''-kłótnie wśród rodzeństwa

29.05.18-,,Miś Małgorzatki''-strach przed ciemnością oraz nauka empatii

12.06.18-,,Zosia, kołtun i magiczna wróżka''-jak pokonać niechęć do czesania i strzyżenia.

26.06.18-,,Jaśka pierwszy dzień w nowej szkole''-niepewność przed nowym i nieznanym środowiskiem

- Prowadząca ww zajęcia jest mgr Natalia Wójciga

*Bajki pomagajki autorstwa Pawła Księżyka

BAJKOTERAPIA DLA DZIECI 4-5 LETNICH W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

GRUPY: RYBKI, ŻABKI

Czas realizacji: luty 2018 - czerwiec 2018/ co drugi wtorek

Czas trwania: 30 minut (13.00-13.30)

Prowadząca: mgr Iwona Porwoł

HARMONOGRAM ZAJĘĆ:

27.02.2018 - "Bartek i jego wyobraźnia" - bajka dla dzieci mających lęki związane z rozłąką z najbliższymi osobami

13.03.2018 - "Mały koliberek" - bajka dla dzieci, które mają problemy z akceptacją siebie, mają trudności ze znalezieniem przyjaciół

27.03.2018 - "O tym, jak Czarnouszek przestał się bać" - bajka terapeutyczna dla dzieci, które boją się ciemności

10.04.2018 - "Bajka o samolubnym misiu Karolku" - bajka dla dzieci, które nie chcą się dzielić zabawkami z innymi dziećmi

24.04.2018 - "Leśne licho" - bajka dla dzieci, które boją się nowego i nieznanego np. nowej szkoły, pierwszej wizyty w nowym miejscu itd.

8.05.2018 - "Bajka o szarym słowiku" - nieśmiałość u dzieci

22.05.2018 - "Nowe buty Zosi" - bajka pomagajka na kłótnie wśród rodzeństwa

5.06.2018 - " Niezwykły sen" - bajka dla dzieci, które nie wiedzą co jest dobre, a co złe

19.06.2018 - Rozdanie pamiątkowych dyplomów

* każde zajęcia będą uwieńczone wspólną rozmową na temat treści zasłyszanego tekstu, zwracając szczególną uwagę na jego np. terapeutyczny charakter

Podczas zajęć stosowana będzie muzyka relaksacyjna oraz niejednokrotnie użyta także manualna forma wyrazu.

*harmonogram zajęć może ulec zmianie, w momencie zasygnalizowania/zauważenia problemu, który należałoby niezwłocznie rozwiązać, w celu niesienia pomocy.

,,Bajka jest magicznym lustrem, pozwalającym dziecku inaczej spojrzeć na to, co wydaje się trudne i nie do pokonania''.

Maria Molicka