KÓŁKO KULINARNE "KUCHCIKOWO"

Kółko kulinarne „Kuchcikowo”

Dla dzieci 5,6 letnich z grupy "Kotki", "Misie" i "Żabki"

Kuchcikowo” to cykl zajęć, w czasie których przygotowuję razem z dziećmi różne smakowitości. Realizując te zajęcia, dzieci usprawniają się manualnie poprzez: krojenie, obieranie, mieszanie, smarowanie. Nabywają nowe doświadczenia i doskonalą czynności związane z samoobsługą. Dzięki zajęciom uczą się rozpoznawania smaków, właściwego zachowania przy stole, posługiwania sztućcami, dbałości o porządek. Przyrządzanie posiłków rozwija u nich kreatywne myślenie. Nabywają prawidłowych nawyków żywieniowych i higienicznych. A wszystko to poprzez świetną zabawę. Podsumowaniem wysiłków kulinarnych jest wspólna degustacja pyszności stworzonych przez dzieci oraz zachwyt nad smakami i aromatami.

Samodzielne przygotowywanie potraw jest bardzo atrakcyjne i sprawia dzieciom wiele radości. Wkładają one w swoją pracę całe swoje serduszka i dziecięce umiejętności. Poprzez praktyczne działania wyrabiają w sobie umiejętności oraz nawyki przydatne w życiu codziennym. Możliwość sprawdzenia swoich umiejętności oraz przygotowywanie potraw samodzielnie stanowi dla dzieci niebywałą atrakcję.

Czas realizacji: październik 2018- luty 2019

Prowadząca: mgr Marta Piszczek

Czas trwania: 30min

Cele główne:

• rozwijanie i doskonalenie zmysłów smaku, zapachu, dotyku, wzroku podczas przygotowywania i smakowania przyrządzanych potraw

• kształtowanie umiejętności zdrowego i racjonalnego odżywiania

Cele szczegółowe:

Dziecko:

• zna zasady zdrowego odżywienia

• zna i odróżnia potrawy zdrowe od tych, których należy unikać

• zna zasady higieny obowiązujące podczas przygotowywania i spożywania posiłków

• potrafi samodzielnie wykonać proste potrawy